Asa B. Smith Trophy

Awarded to the winner of a Narrasketuck Class Regatta determined by the class before the sailing season begins, the Asa B. Smith Memorial Trophy established by GSBYRA honors Smith’s contribution as a significant Narrasketuck builder who furthered sailing on the Great South Bay. Smith, in his Patchogue boat shop built more Narrasketucks than any other builder of the boats. The trophy was originally awarded to the winner of the class at the Wet Pants regatta. Three races must be sailed to constitute a regatta.

2016 Gus Rappold; Lynda Lane, Pat McGillicuddy

Narrasketuck Yacht Club

 

 

 

 

 

 

 

2016 Gus Rappold Narrasketuck Yacht Club
2015 Mark Stang Bay Shore Yacht Club & South Bay Cruising Club
2014 Mark Stang Bay Shore Yacht Club
2013 Rudy Sittler Narrasketuck Yacht Club
2012 Mark Stang Bay Shore Yacht Club
2011 George Atwood Bayberry Yacht Club
2010 Jeff Brous Narrasketuck Yacht Club
2009 Jeff Brous Narrasketuck Yacht Club
2008 Ward Brooks Bellport Bay Yacht Club
2007 Bruce Kennedy Unqua Corinthian Yacht Club
2006 Mark Stang Bay Shore Yacht Club
2005 Ward Brooks Bellport Bay Yacht Club
2004 Ward Brooks Bellport Bay Yacht Club
2003 Not raced for Narrasketuck Yacht Club
2002 David Becker Bay Shore Yacht Club
2001 Ward Brooks South Bay Cruising Club
2000 Ward Brooks South Bay Cruising Club
1999 Rob Bransfield Wet Pants Sailing Association
1998 David Becker Bay Shore Yacht Club
1997 David Becker Bay Shore Yacht Club
1996 Dave MacDonell Wet Pants Sailing Association
1995 - 1993 Not raced for  
1992 Bob David / Wes Buxton Bay Shore Yacht Club / Wet Pants Sailing Association>
1991 Dave & Bruce MacDonell Wet Pants Sailing Association
1990 Kevin Donohue Bay Shore Yacht Club
1989 Dave & Bruce MacDonell Wet Pants Sailing Association
1988 Not raced for Wet Pants Sailing Association
1987 Doug Crocker / Gorty Baldwin 3rd Babylon Yacht Club
1986 Not raced for  
1985 Dave MacDonell Wet Pants Sailing Association
1984 Dave MacDonell Wet Pants Sailing Association
1983 Randy Pfrunder Narrasketuck Yacht Club
1982 Cindi & Dave MacDonell Wet Pants Sailing Association
1981 Doug Crocker / Gorty Baldwin 3rd Babylon Yacht Club
1980 Aileen Eppig Babylon Yacht Club
1979 Russel Wilson Narrasketuck & Unqua Corinthian Yacht Clubs
1978 Glenn Schmidt Long Island Yacht Club
1977 Jim & Bob Grover Babylon Yacht Club
1976 Glenn Schmidt Long Island Yacht Club>
1975 Jim Grover & Stanley Buys Babylon Yacht Club
1974 Pat McQuilkin Wet Pants Sailing Association
1973 Cindi Lyon Wet Pants Sailing Association
1972 Not raced for  
1971 Gorty Baldwin 3rd Babylon Yacht Club
1970 Pearce Baker Narrasketuck Yacht Club
1969 Charles Axtmann Bellport Bay Yacht Club
1968 Not raced for  
1967 Jim Grover Babylon Yacht Club
1966 George Palmer Sayville Yacht Club
1965 Not raced for  
1964 Stephen D. Perkins Bayberry Yacht Club
1963 George Palmer Sayville Yacht Club
1962 George Palmer Sayville Yacht Club
1961 Wilbur Ketcham Narrasketuck Yacht Club
1960 - 1958 Not raced for  
1957 Gayle Livingston Sayville Yacht Club
1956 Frank Schmitt Sayville Yacht Club
1955 Frank Schmitt Sayville Yacht Club
1954 Charles Axtmann Bellport Bay Yacht Club
1953 Ted Everitt Jr. Bellport Bay Yacht Club
1952 Dot Whitaker Bellport Bay Yacht Club
1951 Ted Everitt Bellport Bay Yacht Club
1950 Charles Axtmann Bellport Bay Yacht Club