"Cappy" Arink Memorial Trophy

Awarded for the best over all performance in any class by a member of a Full Member Club at the Babylon Fourth of July Invitational Regatta, the “Cappy” Arink Trophy is dedicated  to E. Carleton Arink, a Past President of GSBYRA from 1955-1956, a former Chairman of Race Week, Commodore of the Narrasketuck One Design Association 1946-47, and a life long bay sailor. Arink designed the Narrasketuck burgee and emblem. His crew, Bill Torrey and Ted Zimmerman, donated the trophy, the transom of a Narrasketuck, to GSBYRA. Two wood boards with engraved plates now hang below the transom.

2016 Mark Stang; Atis Stepe

Narrasketuck

Bay Shore Yacht Club & South Bay Cruising Club

 

 

 

 

 

 

2016 Mark Stang; Atis Stepe Narrasketuck Bay Shore Yacht Club
2015 Mark Stang; Atis Stepe Narrasketuck South Bay Cruising Club
2014 David M. Hyer; Brian & John Schroeder Flying Scot Babylon Yacht Club
2013 Aileen Eppig PHRF Spin Babylon Yacht Club
2012 David M. Hyer Flying Scot Babylon Yacht Club
2011 Ryan Hennessey Optimist Moriches Yacht Club
2010 Jeff Brous; Ed Smith Narrasketuck Narrasketuck Yacht Club
2009 John Schwarting; Sharon Schwarting Flying Scot Wet Pants Sailing Association
  Doug Volle    
2008 Ward Brooks; Kirk Hurme Narrasketuck Bellport Bay Yacht Club
2007 David Hyer; Sarah Mease JY 15 Babylon Yacht Club
2006 Max Soriano; Bianca Rom 420 Narrasketuck Yacht Club
2005 Devin Laviano; Paige Conlin 420 Bellport Bay Yacht Club
2004 Jimi Grover; Justin Grover JY 15 Babylon Yacht Club
2003 David Hyer; Matt Brink 420 Babylon Yacht Club
2002 Jimi Grover; Justin Grover JY 15 Babylon Yacht Club
2001 Erich Hesse JY 15 Wet Pants Sailing Association
2000 Ward Brooks Narrasketuck South Bay Cruising Club
1999 Paul-Jon Patin JY 15 Sayville Yacht Club
1998 Andrew Kinsey JY 15 Sayville Yacht Club
1997 Dave & Bruce MacDonell Narrasketuck Wet Pants Sailing Association
1996 William Murray Vanguard 15 Saltaire Yacht Club
1995 Bruce Kennedy Sunfish Unqua Corinthian Yacht Club
1994 Dan Cameron Laser Sayville Yacht Club
1993 Paul-Jon Patin JY 15 Sayville Yacht Club
1992 George Atwood Narrasketuck Bayberry Yacht Club
1991 Paul-Jon Patin Laser Sayville Yacht Club
1990 Tim Rumph Lightning Southampton Yacht Club
1989 Paul-Jon Patin Laser Sayville Yacht Club
1988 George Atwood Narrasketuck Bayberry Yacht Club
1987 Doug Crocker / Gorty Baldwin 3rd Narrasketuck Babylon Yacht Club
1986 Doug Crocker / Gorty Baldwin 3rd Narrasketuck Babylon Yacht Club
1985 Chris Hale Laser Unqua Corinthian Yacht Club
1984 Chris Hale Laser Unqua Corinthian Yacht Club
1983 Russell Pearson Thistle Bay Shore Yacht Club
1982 Patrick Bain Sunfish Secondary Narrasketuck Yacht Club
1981 Dave Becker Hobie 16 Hobie Fleet 124
1980 Doug Meyhoefer Sunfish Narrasketuck Yacht Club
1979 Kirk Roeser Tornado Bellport Bay Yacht Club
1978 Jim Grover Narrasketuck Babylon Yacht Club
1977 Jim Grover Narrasketuck Babylon Yacht Club
1976 Doug Crocker Sunfish Babylon Yacht Club