Lewis L. Delafield Memorial Trophy

Awarded to the GSBYRA Full Member Club adult skipper for the most perfect performance at Race Week using the Cox-Sprague Scoring System to consider the number of boats in each class, the Lewis L. Delafield Memorial Trophy is dedicated in tribute and recognition of the many years Delafield spent as GSBYRA Chairman of Race Week. Delafield was a member of Cedarhurst Yacht Club.

2015 Not Awarded

 

 

 

2014 Peter Christensen - 420

Point O' Woods Yacht Squadron

 

 

 

2015 Not Awarded    
2014 Peter Christensen 420 Point O' Woods Yacht Squadron
2013 Mark Stang Narrasketuck South Bay Cruising Club
2012 Lawrence Deering Marshall 18 Handi Bellport Bay Yacht Club
2011 Ward Brooks Narrasketuck Bellport Bay Yacht Club
2010 Jim Koehler Sunfish South Bay Watersports Association
2009 Ward Brooks Narrasketuck Bellport Bay Yacht Club
2008 Mark Stang Narrasketuck Bay Shore Yacht Club
2007 Ted Cremer Laser Sayville Yacht Club
2006 Andrew Baransky Optimist Narrasketuck Yacht Club
2005 Devin Laviano 420 Bellport Bay Yacht Club
2004 Jenny Smith Mercury Bellport Bay Yacht Club
2003 David Hyer 420 Babylon Yacht Club
2002 Tricia Kutkiewicz Sunfish Moriches Yacht Club
2001 Dave Hyer JY 15 Babylon Yacht Club
2000 Todd Kutkiewicz Sunfish Moriches Yacht Club
1999 Peter Ljungqvist PHRF O' Day 272 Bellport Bay Yacht Club
1998 Michael Collins   Wet Pants Sailing Association
1997 Kevin Brink   Babylon Yacht Club
1996 Seth Siegler   Babylon Yacht Club
1995 James Koehler Sunfish Narrasketuck Yacht Club
1994 Alex Conway   Bay Shore Yacht Club
1993 Dave Becker   Narrasketuck Yacht Club
1992 Chris McDermott   Babylon Yacht Club
1991 Dave & Bruce MacDonell Narrasketuck Wet Pants Sailing Association
1990 Kevin David   Wet Pants Sailing Association
1989 Matthew Boudreau   Bay Shore Yacht Club
988 Dave & Bruce MacDonell Narrasketuck Wet Pants Sailing Association
1987 Paul Zambriski   Wet Pants Sailing Association
1986 Kirk Roeser Tornado Bellport Bay Yacht Club
1985 Chris Hale   Unqua Corinthian Yacht Club
1984 Larry Becker   Hobie Fleet 124
1983 Larry Becker   Hobie Fleet 124
1982 Patty Haugland   Bay Shore Yacht Club
1981 Lawrence Deering Tornado Bellport Bay Yacht Club
1980 Kirk Roeser Tornado Bellport Bay Yacht Club
1979 Kirk Roeser Tornado Bellport Bay Yacht Club
1978 Joel M. Furman Sunfish Bellport Bay Yacht Club
1977 Frank L. St. John Narrasketuck Babylon Yacht Club
1976 Richard Nutturno   Narrasketuck Yacht Club
1975 Philip Saccio   Babylon Yacht Club
1974 Doug Crocker   Babylon Yacht Club
1973 Frank L. St. John Narrasketuck Babylon Yacht Club
1972 Richard Piacentini   Narrasketuck Yacht Club
1971 Tim Mooney   Bay Shore Yacht Club
1970 Bryce C. Suydam   Bellport Bay Yacht Club
1969 Mark D. Powell   Wet Pants Sailing Association
1968 Gregory R. Kasin   Bayberry Yacht Club
1967 Randy Pfrunder   Narrasketuck Yacht Club
1966 Henry A. V. Post Jr.   Babylon Yacht Club
1965 Gregory R. Kasin   Bayberry Yacht Club
1964 Gregory R. Kasin   Bayberry Yacht Club
1963 Stephen W. Bedell   Bellport Bay Yacht Club
1962 Stuart A. Brayshaw   Babylon Yacht Club
1931 Stuart A. Brayshaw   Babylon Yacht Club
1960 Stuart A. Brayshaw   Babylon Yacht Club
1959 William M. Parke 3rd   Point O' Woods Yacht Squadron